Milyen jellegű heg kezelése érdekli leginkább?

2014. február 13., csütörtök

Bádog maszkok az arcra rögzítve: a plasztikai sebészet elődjének kialakulása az első világháborúban 



Az HBO nézői emlékezhetnek a „Broadwalk Empire” című műsor főszereplőjére, Richar Harrowra, aki egy az első világháborúban eltorzult veterán. Arcának egy részét bádog maszkkal takarja el, hogy palástolja sérüléseit.





Számos arcsérülést szenvedett katona részesült plasztikai műtétben, amelynek célja a harcban megsérült arc újraépítése volt. Bár a mai „plasztikai sebészet” kifejezés gyakran ismert színészek és modellek arcának és testének képét elevenítik fel előttünk, valójában a háború borzalmai segítették ennek az orvosi eljárásnak a fejlődését. Egy amerikai fogorvos, Dr. Varazstad H. Kazanjian különösképp közre játszott ennek a szakterületnek a megszületésében.

Kazanjian a Warren Anatómiai Múzeumban (harvard.edu)

Varaztad H. Kazanjian – egy örmény emigráns fogászatot tanult és orvosi tanulmányait az első világháború alatt kezdte meg – a Harvard Egyetem 22-es számú bázis kórházában, Franciaországban. A háború alatt Kazanjian ügyesnek bizonyult az arcműtétek területén, felhasználva a fogorvoslásból származó tapasztalatait a sebek helyreállításában, így lett a kórház szájsebészeti osztályának vezetője. A háború után befejezte orvosi tanulmányait és folytatta munkáját, mint sebészorvos. Ő lett az első professzora a plasztikai sebészetnek a Harvard Orvosi Egyetmen, ahol új technikákat fejlesztett ki az arc sebesüléseinek, valamint születési rendellenességek kezelésére. Kazanjian hosszú és egyedülálló karrierje során rengeteg elismerést kapott.

Ma a plasztikai és helyreállító sebészet foglalkozik a születési rendellenességekkel, sérülésekkel, sebekkel és más esetekkel, ahogy a külső megjelenés általános javításával is. Néhányaknak gúnyt űznek azokból az emberekből, akik az öregedéstől való félelemből kozmetikai eljárásoknak vetik alá magukat. De a megjelenés igenis számít a társadalmi megítélésben és elfogadásban, ahogy azt a háborús veteránok tapasztalhatták a civil életbe való visszatéréskor.

Ne feledjük, hogy ennek a szakterületnek az alapja a harcterek frontvonalaihoz vezetnek vissza a benne dolgozó orvosok célja pedig a túlélők bádog maszkjának lecserélése valami elfogadhatóbbra.

maszkkal és maszk nélkül (smithsonian.com)

Eredeti cikk itt olvasható
Janet Golden, PhD, Professor of history, Rutgers University-Camden 
FEBRUÁR 5. SZERDA, 2014


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése