Bádog maszkok az arcra rögzítve: a plasztikai sebészet elődjének kialakulása az első világháborúban
Számos arcsérülést szenvedett katona részesült plasztikai műtétben, amelynek célja a harcban megsérült arc újraépítése volt. Bár a mai „plasztikai sebészet” kifejezés gyakran ismert színészek és modellek arcának és testének képét elevenítik fel előttünk, valójában a háború borzalmai segítették ennek az orvosi eljárásnak a fejlődését. Egy amerikai fogorvos, Dr. Varazstad H. Kazanjian különösképp közre játszott ennek a szakterületnek a megszületésében.
![]() |
Kazanjian a Warren Anatómiai Múzeumban (harvard.edu) |
Varaztad H. Kazanjian – egy örmény emigráns fogászatot tanult és orvosi tanulmányait az első világháború alatt kezdte meg – a Harvard Egyetem 22-es számú bázis kórházában, Franciaországban. A háború alatt Kazanjian ügyesnek bizonyult az arcműtétek területén, felhasználva a fogorvoslásból származó tapasztalatait a sebek helyreállításában, így lett a kórház szájsebészeti osztályának vezetője. A háború után befejezte orvosi tanulmányait és folytatta munkáját, mint sebészorvos. Ő lett az első professzora a plasztikai sebészetnek a Harvard Orvosi Egyetmen, ahol új technikákat fejlesztett ki az arc sebesüléseinek, valamint születési rendellenességek kezelésére. Kazanjian hosszú és egyedülálló karrierje során rengeteg elismerést kapott.
Ma a plasztikai és helyreállító sebészet foglalkozik a születési rendellenességekkel, sérülésekkel, sebekkel és más esetekkel, ahogy a külső megjelenés általános javításával is. Néhányaknak gúnyt űznek azokból az emberekből, akik az öregedéstől való félelemből kozmetikai eljárásoknak vetik alá magukat. De a megjelenés igenis számít a társadalmi megítélésben és elfogadásban, ahogy azt a háborús veteránok tapasztalhatták a civil életbe való visszatéréskor.
Ne feledjük, hogy ennek a szakterületnek az alapja a harcterek frontvonalaihoz vezetnek vissza a benne dolgozó orvosok célja pedig a túlélők bádog maszkjának lecserélése valami elfogadhatóbbra.
![]() |
maszkkal és maszk nélkül (smithsonian.com) |
Eredeti cikk itt olvasható
Janet Golden, PhD, Professor of history, Rutgers University-Camden
FEBRUÁR 5. SZERDA, 2014
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése