Milyen jellegű heg kezelése érdekli leginkább?

2014. április 22., kedd

Hegkezelés égési sérülések után II. rész

A hipertrófiás hegek kezelése

Szükséges, hogy szorosan együttműködjön orvosával és terapeutájával ahhoz, hogy hege a lehető legjobban gyógyuljon. Erős elköteleződés szükséges a betegtől és annak családjától is, hogy pontosan kövessék és betartsák a kezelés lépéseit, szabályait a lehető legjobb eredmény érdekében.

Nincs olyan kezelés, amely általánosságban a legideálisabb a hegekre. Sok éven át úgy gondolták, hogy a személyre szabott nyomóruházat a legjobb módja a hipertrófiás hegek kezelésének, a legújabb kutatások szerint azonban a nyomóruházat nem befolyásolja a végeredményt.
-          Amennyiben a kezelést végző orvos(ok) nyomóruházat használatát javasolják, azt napi 23 órán át kell hordani. Habár a nyomóruha nem gyorsítja fel a heg gyógyulását, csökkentheti a viszkető érzést és védi a bőrt a sérüléstől. Néhány égési sérült pedig a nyomóruhát esztétikusabbnak érezte a heges bőrfelületnél.

-          A szilikon gél lapok vékony, rugalmas, orvosi szilikonból készült, különböző méretű és formájú lapok, amely a hegek befedésére szolgál, lecsökkentve így a viszketést és kiszáradást. Általában tartós és kényelmes viseletet jelentenek. Hordhatóak egyszerűen ruha alatt, vagy nyomóruházat- sín- vagy akár gipsz alatt is. Néhány ember érzékeny lehet a szilikonra. Érdemes időről időre ellenőrizni, hogy a bőrt nem érte-e irritáció, nincs-e kipirosodva.

-          Előfordulhat, hogy a terápiát vezető személy egyénre szabott betétet ír elő pl. kesztyű, nyomókötés vagy nyomóruházat alá, hogy ezzel növelje a heget érő nyomást. Ezeket a betéteket különböző anyagokból készítik a puha habtól a gumiszerű anyagokig.

-          A masszázs segíthet puhítani és csökkenteni a heg érzékenységét. Nyújtással kombinálva a masszázs segítségével a heg kevésbé lekötött és puhább. A masszázstípusokat illetően kérje terapeutája segítségét.

-          A sebészi beavatkozások szintén egyfajta megoldást jelentenek a hegek kezelésében, amennyiben a hegesedés megakadályozza a beteget bizonyos tevékenységek végzésében. Fontos, hogy együttműködjön szakorvosával a szükséges lépések-, illetve a kezelés eredményességének megállapítását illetően.

Hegszövet sérülése

A hegszövet könnyen sérül. Amennyiben az elsődleges égési sebek begyógyultak, a gyógyult bőr sérülékeny, esetleg kirepedhet, sebesedhet. Dörzsölésre felhólyagosodhat, nyújtásra felszakadhat, kifekélyesedhet. Előfordul, hogy valaki észre sem veszi a sérülést, ezért fontos időről időre ellenőrizni a hegek állapotát. Ezeknek a sérüléseknek a kialakulása az idő előrehaladtával, a hegek érésével egyre ritkább.

Felhólyagosodás
-          A hólyagok kialakulása általában a heg felszínének borotválása, vagy dörzsölése miatt alakulnak ki. Okozójuk lehet akár a túl szoros ruha, amely fel- és levételkor dörzsöli a heget – például a nyomóruhába való öltözésnél, vagy a viszkető hegek vakarása miatt.
-          A hólyagokat azonnal ki kell szúrni és lecsapolni, amint észrevették őket. Steril tűvel apró lyukat kell szúrni a hólyagon, tartalmát pedig egy darab gézzel felitatni, ezután antibiotikumos kenőccsel kezelni a területet.
-          Ha egy hólyag magától szétnyílik, nem ragadó kötszerrel át kell kötni. Ezeket keressük patikákban.
-          A ragasztóval ellátott kötszerek vagy tapaszok nehezen eltávolíthatók, így levételkor megsérthetik, felszakíthatják a hegeket.

A heg felszakadása
-          A bőr felszakadása leggyakrabban fizikai behatásoktól történik (pl. ha nekimegyünk az ajtófélfának, asztal sarkának, vagy más berendezési tárgynak). Okozhatja akár karcolás.
-          Ha a terület nagyon vérzik, nyomókötést kell alkalmazni 5 percen át, míg a vérzés eláll.
-          A terület óvatosan lemosható enyhe szappannal és vízzel.
-          Kis mennyiségű antibiotikumos kenőcsöt, valamint nem ragadó kötszert használhatunk.
-          Amennyiben a sérülés körüli terület kipirosodik és melegszik fennáll a fertőzés veszélye – keresse fel orvosát további vizsgálatra.

Fekélyesedés
-          A fekélyek elsősorban hajlatoknál alakulnak ki: vállak körül, könyökhajlatban, térdhajlatban.
-          Ezek a területek nehezen gyógyulnak, mivel a mindennapi mozdulatok által a seb újra és újra felnyílhat, akár növekedhet is.
-          A sebet tartsuk vékonyan bekenve antibiotikumos kenőccsel, főleg ha tornagyakorlatokat, nyújtásokat végzünk.
-          Amennyiben a seb továbbra is szétnyílik, mélyül vagy nő, javasolhatják az érintett terület sínezését vagy gipszelését pár napra, hogy a seb területe mozdulatlan maradjon.
Allergiás reakciók
-          Mindenképp tájékoztassa orvosát, ha bármilyen bőrallergiája van.
-          Allergiás bőrreakciót okozhat a szokásos testápoló vagy szappan lecserélése, vagy a nyomóruhában használt gumi.
-          Amennyiben allergiás reakciót észlel azonnal hagyja abba minden szappan, testápoló és kenőcs használatát 2-3 napra.
-          Ha az allergiás reakció elmúlik egyesével térjen vissza az addigi termékek használatához.

MIT TEGYEK?

-          Legyen aktív résztvevője gyógyulásának – kérdezzen, vegyen részt a döntéshozásban ellátását illetően. Készítsen listát kérdéseiről, aggodalmairól orvosával történő találkozás előtt.
-          Mindig tartsa bőrét tisztán és hidratáltan.
-          Tartsa be az orvosa által előírt mozgásprogramot.
-          A hegek testápolóval való masszírozása nedvesen tartja őket, könnyebben nyúlnak és kevésbé érzékenyek. Ezzel is elkerülheti a hegszövet sérülését.
-          Fontos, hogy betartsa a gyártó által megszabott használati előírásokat a nyomóruházatok, betétek, sínek, szilikon lapok esetén. Amennyiben úgy érzi nem illeszkednek megfelelően, vagy bármilyen bőrproblémát azonnal értesítse orvosát, terapeutáját.
A gyógyulási folyamat gyakran hosszúnak tűnhet, és frusztrációt okoz az égési sérülteknek és családjuknak. Ha bármilyen kérdése van sérülésével, gyógyulásával kapcsolatban, keresse fel szakorvosát, informálódjon!

Az eredeti cikk címe: Wound Care and Scar Management after Burn Injury
Szerzők: Sandra Hall, PT, Karen Kowalske, MD, Radha Holavanahalli, PhD az University of Washington Model Systems Knowledge Translation Center együttműködésével


Figyelem!
A cikkben lévő információk nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt! Mindenképp kérje orvos tanácsát az Önnek legmegfelelőbb kezelésről, lehetőségekről!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése