Milyen jellegű heg kezelése érdekli leginkább?

2014. április 18., péntek

Hegkezelés égési sérülések után I. rész

Az égési sérülést elszenvedőket gyakran nem csak a lelki és fizikai fájdalom kíséri a baleset után, de az égés következményei egy életre funkcionális és esztétikai problémát okozhatnak. A hipertrófiás hegek kialakulása égési sérülés után a leggyakoribb komplikáció. Nehéz előre megmondani, hogy kinél fog kialakulni. A kutatások azt mutatják, hogy kevésbé súlyos égéseknél (amelyek 10 napon belül gyógyulnak) nem alakul ki heg. A 12-21 nap között gyógyuló, súlyosabb égési sérüléseknél már fennáll a veszély, azonban a 21 napnál később gyógyuló-, vagy átültetést kívánó esetekben a hegesedés esélye igen magas.

Miért alakulnak ki a hegek?
A hegesedés kortól, etnikai hovatartozástól, a sérülés súlyosságától és elhelyezkedésétől is függhet. Hegek akkor alakulnak ki, ha a bőr bizonyos mélységben sérül, vagy ég. A test collagén nevű proteint termel, hogy a sérült bőrt helyreállítsa. Normális esetben a kollagén rostok szép rendezett sorrendben helyezkednek el, hipertrófiás hegeknél azonban a rostok véletlenszerűen, össze-vissza képződnek, emiatt válik az új bőr/heg textúrája eltérővé.

A heg gyógyulása hosszú időbe telhet. A hegesedés általában az első néhány hónapban alakul ki az égés után, csúcsát 6 hónap elteltével éri el, majd 12-18 hónap elteltével véglegesedik. Ahogy a heg véglegessé válik színe halványul, felszíne laposodik, puhává és kevésbé érzékennyé válik.

Milyen a hipertrófiás égési heg?
  • az eredeti sérülés területén belül marad
  • a sérülés után első pár hónapban alakul ki
  • gyakran bordós, lilás színű és a normál bőrfelszín felszíne fölé magasodik
  • érezhetően kicsit melegebb lehet, érzékeny és viszket
  • az ízületek környékén látványosabb lehet, a bőr mozgás miatti feszülése miatt

Gyakori problémák a hipertrófiás hegekkel
  • Az ízületek környékén kialakult hegek bizonyos esetekben nehezíthetik a mozgást, kontraktúrához vezethet.
  • A viszketés elvakarást, a bőr sérülését idézheti elő.
  • A látható helyen lévő hegek miatt viselőjük veszíthet önbizalmából, távolságtartóvá válhat, szociális élete beszűkülhet, amely elszigeteltséghez, depresszióhoz, alacsonyabb életminőséghez vezethet.
  • A hajlatoknál a hegek kiszáradhatnak és felrepedhetnek.
  • A hegek a normál bőrnél érzékenyebbek a napsütésre és kémiai vegyületekre.

Kontraktúrák
A kontraktúrák befolyásolhatják a mozgást, korlátozhatják az önellátás képességét. Amennyiben a kontraktúra a lábat érinti, nehézzé válhat a guggolás, ülés, járás, vagy lépcsőzés. Ha a törzs és a karok érintettek az megnehezíti a mindennapi önellátást, evést, öltözködést, tisztálkodást, vagy akár a munkavégzést. Néhány kontraktúra elkerülhetetlen, de számos ilyen komplikáció megelőzhető, ha aktívan részt veszünk a rehabilitációs programban. Íme, néhány emlékeztető:
  • Nyújtás végzése ajánlott 5-6 alkalommal naponta. A nyújtás elvégzésének megkönnyítésére használható az orvosunk által ajánlott hidratáló készítmény.
  • Amennyiben a terapeuta a heget bizonyos nyújtott állapotban rögzítette, fontos, hogy előírásnak megfelelően hordjuk a rögzítőt és tájékoztassuk a terapeutát, amennyiben ez az állapot fájdalmas, vagy irritációt okoz.
  • Fontos, hogy mindent magunk végezzünk, amit csak tudunk. Lehet, hogy hosszabb időbe telik, mint korábban, de a mozgás fejleszteni fogja a mozgási képességet és segít, hogy továbbra is elláthassuk magunkat.

Viszketés
Az égési sérülések gyakran tönkre teszik azokat a mirigyeket, amelyek addig a bőr kiszáradásának megakadályozásáért feleltek. Ezeknek a mirigyeknek a hiánya okozza a kiszáradást és viszketést.
Számos páciens tapasztal erős viszkető érzést az égés után. Kutatások szerint minél nagyobb kiterjedésű a sérülés, annál valószínűbb, hogy a viszketés problémát fog okozni.

Kérdezze orvosát, melyik hidratáló készítményt a legmegfelelőbb Önnek! A magas víztartalmú (flakonos) hidratálók általában hamarabb felszívódnak, így gyakrabban kell őket alkalmazni. A tubusos vagy tégelyes hidratálók általában sűrűbbek és kevesebb vizet tartalmaznak, így ritkábban is elég őket alkalmazni. Arról mindenképp meg kell bizonyosodnunk, hogy ne legyen a termékben allergén anyag (pl. parfüm).
  • A hidratálók bármely, teljesen behegedt területen használhatók egész nap.
  • Vékony rétegben felvive, elmasszírozva kenjük a még érzékeny hegekre. A hegek véglegesedésével használhatunk egyre több nyomást, hogy felszabadítsuk a hegeket.
  • Kerüljük a forró vizes fürdőt és parfüm tartalmú szappanokat/tusfürdőket, mivel ezek tovább száríthatják a bőrt.
A viszketés nyomó ruházattal és helyi, vagy szájon át szedhető antihisztaminokkal biztonságosan csökkenthető. Kérdezze orvosát, hogyan használhatja az antihisztaminokat.
Soha ne használjon ásványi olajat, vazelint vagy antibiotikumos krémet a bőr nedvesítésére! Ezek allergiás reakcióhoz és a bőr sérüléséhez vezethetnek!

Napsütés
A gyógyuló hegeket ne tegyük ki közvetlen napsütésnek. Az elszíneződött és még nem végleges hegek könnyen megégnek. Amennyiben napra kell mennie a következőt ajánljuk:

  • Időzítse a tennivalókat/intézendőket kora reggelre, vagy estére, amikor a napsütés már nem olyan erős.
  • Használjon legalább 15 faktoros napvédő termékeket.
  • Óránként ismételje meg a napvédő termékek használatát, ha szabadban tartózkodik.


Forrás:
Burn Injury Model Systems


A Pro-Sil Sport 15 faktoros fényvédelemmel ellátott


További információk:

Kövessen minket Facebookon:
 Facebook


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése