Milyen jellegű heg kezelése érdekli leginkább?

2014. november 18., kedd

Egy plasztikai sebész jótanácsai

NE AZÉRT TEDD, HOGY SZERESD MAGAD


"Senki ne gondolja, hogy a plasztikai beavatkozás után hirtelen szeretni fogja magát, ha előtte nem így volt. Azok az emberek, akik általánosságban elégedetlenek magukkal, a műtét után is azok maradnak, még ha tökéletesen sikerült is az átalakítás. Önmagunk elfogadását és szeretetét tanulni kell, beleértve tökéletlenségünk, hibáink elfogadását. A beavatkozások után általában azok a páciensek a legboldogabbak, akik valamilyen adott problémát akarnak megoldani ezzel: pl. túl nagy orr, zavaróan nagy mellek, vagy balesetből származó maradandó hibák. Én ezeket szeretem a legjobban, mert ezeknek a pácienseknek tényleg jobbá tudom tenni az életüket."


KONZULTÁLJUNK ELŐTTE SZAKEMBERREL
"Lehetőleg beszéljük meg egy terapeutával, hogy pontosan miért is szeretnénk a beavatkozást. Legyen ez egy coach, vagy pszichológus. Lehetséges, hogy olyasmire hívja fel a figyelmünket, amire addig még nem gondoltunk. Az emberek gyakran mondják nekem, hogy "nem szeretem az arcomat". De ha megkérdezem tőlük, hogy pontosan mit nem szeretnek rajta, milyen változásban reménykednek", a válaszukból azonnal tudom, hogy valóban készen állnak-e a beavatkozásra."

ISMERJÜK A HATÁRAINKAT
Minden műtétnek vannak veszélyei, és ez igaz a plasztikai műtétre is. Ne úgy menjünk az orvoshoz, hogy rettegünk tőle, azonban gondoljuk át előre és készüljünk fel lelkileg, hogy adódhat komplikáció. A műtét utáni felépülés fájdalommal jár még akkor is, ha minden rendben megy.

2014. szeptember 11., csütörtök

Mindig van tovább

A média segítségével egyre több olyan nehéz sorsú embertársunkat ismerhetjük meg, akik nem adták fel a teljes életért, boldogságért való küzdelmet. Számos ilyen ember él Magyarországon is, most egy külföldi példa került elénk. 

Karen Crespo agyhártyagyulladás következtében veszítette el mindkét kezét és lábát. Most művégtagokkal él. Tragédiája után második csapás akkor érte, mikor ellopták az általa rendelt modern művégtagokat. Egy divattervező sietett segítségére, aki nem csak az új végtagok beszerzésében segített, hanem a lány álmát váltotta valóra azzal, hogy fellépőként is részt vehetett egy divatbemutatón. 

Hihetetlen élni akarás van benne!


2014. július 31., csütörtök

Hegek közelről

Készítettem néhány képet különböző hegek felszínéről, mikrokamerával. Nem gondoltam volna, hogy így néz ki, főleg az egyik lepett meg, ami a térdemen van.

Összehasonlításképp: szépen gyógyult heg.

Élénk, pirosas színű hegfelszín

Alább a heg távolról. Ez az, amibe gyógyulás közben véletlenül belekapott a kutyám, ezért valószínűleg a fertőzés miatt nem gyógyult szépen.

Nem jól gyógyult heg.

Régi, gyógyult heg felszíne (égés).

A legfurább az a heg volt, amit még gyerekkoromban szereztem a térdemre. Aránylag nagy, és pont a térdkalácson van, ahol feszül a bőr minden egyes térdhajlításnál. Ennél fogva a heg felszíne teljesen sima, és az alatta futó hajszálerekből látszik, mennyire nagyon vékony itt  a bőr. És való igaz, nagyon könnyen sérül :(

Régi heg térdkalácson.


Hegkezelő készítményekről bővebben itt olvashat: www.hegkezelok.hu

Vagy vagyunk: Facebookon



2014. június 25., szerda

A heg alakulásának lehetőségei

Hegszövet erőssége
A hegszövet sosem lesz olyan erős, mint a normál, sérülésmentes bőr. A sérülés utáni első 3-4 hétben a seb könnyen szétnyílik a legkisebb sérülésre is. 6 hét elteltével a heg végső erejének körülbelül 50%-át éri el. Az ez után következő 12 hónapban pedig folyamatosan növekedik a sérülésekkel szembeni ellenálló képessége.

Megjelenés
Az seb begyógyulását követő első 4-6 hét a maximális kollagén termelés időszaka (ez a bőr és hegszövet elsődleges összetevője). Ebben az időszakban a heg pirosnak és feszesebben, a normál bőrszövethez képest kicsit kiemelkedőnek tűnhet. Pár hónap alatt a kollagén termelés változásával ez lassan elmúlik. A heg normális gyógyulásával annak felszíne elhalványul és puhábbá válik.
A heg végső kinézetének kialakulásához a cikk szerzője szerint legalább legalább egy év szükséges, gyermekeknél ez az idő több évre is kitolódhat.

Ő szilikonos kezelésben részesült

A heg abnormális alakulása
Különböző okokból - például genetika, sérülés természete, vagy egyszerűen csak balszerencse miatt - néhány heg különösen kipirosodhat, megvastagodhat, feszülhet. Ezek a hegek komoly problémát okozhatnak az ízületek és hajlító izmok környékén, mert a mozgást korlátozhatják.
A hipertrófiás hegek valamivel vastagabbak és pirosabbak, mint a normális gyógyulásban lévők. Szélsőséges esetekben keloid heg alakulhat ki, amely az eredeti sérülés/heg területén is túlnő. Ezek továbbá kellemetlen viszkető, fájdalmas érzésűvé válhatnak.



Továbbá a heg instabillá is válhat. Az instabil heg könnyen újra sérül. Újra beheged ugyan, de a sérülés-gyógyulás körforgás évekig eltarthat, eredményeképp pedig akár bőrrák is kialakulhat rajta.
Az abnormális hegesedés általában abnormális kollagén termelés és leépülés eredménye. Bár nem ismerjük a pontos okát a folyamatnak, de a seb zárása is fontos szerepet játszhat benne. Ezen kívül az abnormális hegképződés megelőzhető.

Sebzárás módja
Általában a legjobb hegesedés akkor történik, ha a bőrt a seb széleinél összevarrják. A varratokat általában a helyreállítás 14. napja előtt eltávolítják. Ahogy előtte is szó esett róla, ez azaz időszak, mikor a heg még nem túl erős, csupán 15%-át érte el a végső erejének. Akár a mindennapos, egyszerű mozdulatokkal kinyújthatjuk a heget, amivel növeljük felületét.
Emiatt a legtöbb plasztikai sebész a bőrfelszín alatti varratot is készít. A bőrfelszín alatti varrat nem nehéz, viszont plusz munka és időigényes. Ezzel azonban megerősíthető a gyógyuló terület. A belső varrat eredménye kevésbé szélesedő és szebben gyógyuló heg lesz, elméletben pedig csökkenti a hipertrófiás és keloid heg kialakulását.



A varratokkal kapcsolatban nagyon fontos, hogy időben el legyenek távolítva. Ezért is pontosan tartsuk be orvosunk kérését, előírásait, és menjünk el időben a megbeszélt varratszedésre! A túl sokáig benn maradt varratok gyulladást okozhatnak, és ronthatnak a hegek megjelenésén.

Magától gyógyuló sebek
Ha a sebek magától gyógyulnak és nem varrják össze, gyakran nagyobb, jobban észrevehető heg alakul ki. Szintén megnő a hipertrófiás heg kialakulásának kockázata.

Mit tehet a páciens
Ha a varratokat már eltávolították és a seb gyógyult, annak hidratáló krémmel való kenését és masszírozását naponta párszor ajánlják, főleg a kezeken és arcon. E vitamin tartalmú krém különösen jó lehet. A heggel nem szabad közvetlen napsütésre menni. Ha mégis tudjuk, hogy nap fogja érni a területet, felkészülhetünk rá UV védelemmel ellátott szilikonos termékekkel (pl. Pro-sil Sport). Ha a heg felszíne megég, a pirosság elmúlik ugyan idővel, de a heg színe sötétebbé válhat. Étkezzünk megfelelően, cukorbetegeknek fontos betartani a diétát.

Kevésbé köztudott, hogy a dohányzás is rosszat tesz a hegek alakulásának. A cigaretta néhány összetevője a bőr vérellátásának csökkenését okozza, amely gyengíti a hegesedést, akár szövetvesztéssel is járhat. A dohányzás a tapasztalatok alapján komoly ártalmat jelent a heg alakulására.

A Biodermis a világon elsőként kezdte el kifejleszteni szilikonos terápiás termékeit, majd több más induló vállalkozásnak segített saját palettájukat megteremteni. Máig az egyik legmagasabb minőséget képviseli ezen a területen.




A Biodermis termékekről bővebben a www.hegkezelok.hu oldalon tud tájékozódni.

Követhet minket Facebookon is!

2014. május 22., csütörtök

'A Fat Girl Dancing' , avagy "arra mész, amerre nézel"

Whitney Thore

Gyermekkorában táncolt, sokat mozgott, átlagos életet élt. Majd középiskolai évei alatt elkezdett hízni, ami a főiskolára való bekerülés idejére már olyan mértéket öltött, hogy mindennemű mozgást abbahagyott, amit addig szeretett. Volt bulimiás, anorexiás, súlya ide-oda ingadozott.

whitney
fiatalon

Csak később tudta meg, hogy a PCOS, vagyis policisztás petefészek szindrómában szenved, amelynek egyik tünete az elhízás. Ez a betegség sajnos ma még nem gyógyítható, azonban gyógyszerekkel kordában tartható.

Whitney saját igénye és barátai támogatásával újra elkezdett táncolni. Videóit nagyon sokan nézték meg az interneten. Ezen kívül útjára indította a 'nobodyshame' (nagyjából úgy fordíthatnánk ez az ügyes szószerkezetet, hogy 'senki se szégyellje a testét') mozgalmat.



Példája egy sorsnak, ami nem mindennapi. Példája annak, milyen nehézségekkel találják magukat szembe más emberek, mivel kell megküzdeniük, hogyan lehet a "szörnyű" gondolatból és depresszióból a boldog élet felé vezető utat megtalálni. Hiszen a tudomány mai állása szerint, csak ez az egy életünk van.

"Arra mész, amerre nézel".

2014. május 8., csütörtök

Mi is az a dermatográfia?

A dermatográfia egy különleges, gyógyíthatatlan betegség, melyet az immunrendszer zavara okoz, és a bőr túlérzékenységével jár. A csalánkiütéshez vagy allergiás reakcióhoz hasonló pirosodás jelenik meg a bőrön a legkisebb karcolásra is, rosszabb esetben hipertrófiás hegek alakulhatnak ki. Az emberiség nagyjából öt százaléka szenved enyhe vagy súlyos formájától.

Ariana Page Russel kiválóan tudott tőkét kovácsolni bőrbetegségéből, egyfajta művésszé vált, aki bőrén ejtett karcolásokkal saját testét használja "festővászonnak".



Mások már nem ennyire szerencsések. Dawn 10 évvel ezelőtt kezdett el felfedezni magán a nagy hegeket annak ellenére, hogy nem sérült meg. A vizsgálatokból kiderült, hogy dermatográfiában szenved, és a legapróbb karcolás is ilyen következményekkel jár nála. Jelenleg injekciós és szilikon terápiás kombinált kezelésen vesz részt.





2014. április 22., kedd

Hegkezelés égési sérülések után II. rész

A hipertrófiás hegek kezelése

Szükséges, hogy szorosan együttműködjön orvosával és terapeutájával ahhoz, hogy hege a lehető legjobban gyógyuljon. Erős elköteleződés szükséges a betegtől és annak családjától is, hogy pontosan kövessék és betartsák a kezelés lépéseit, szabályait a lehető legjobb eredmény érdekében.

Nincs olyan kezelés, amely általánosságban a legideálisabb a hegekre. Sok éven át úgy gondolták, hogy a személyre szabott nyomóruházat a legjobb módja a hipertrófiás hegek kezelésének, a legújabb kutatások szerint azonban a nyomóruházat nem befolyásolja a végeredményt.
-          Amennyiben a kezelést végző orvos(ok) nyomóruházat használatát javasolják, azt napi 23 órán át kell hordani. Habár a nyomóruha nem gyorsítja fel a heg gyógyulását, csökkentheti a viszkető érzést és védi a bőrt a sérüléstől. Néhány égési sérült pedig a nyomóruhát esztétikusabbnak érezte a heges bőrfelületnél.

-          A szilikon gél lapok vékony, rugalmas, orvosi szilikonból készült, különböző méretű és formájú lapok, amely a hegek befedésére szolgál, lecsökkentve így a viszketést és kiszáradást. Általában tartós és kényelmes viseletet jelentenek. Hordhatóak egyszerűen ruha alatt, vagy nyomóruházat- sín- vagy akár gipsz alatt is. Néhány ember érzékeny lehet a szilikonra. Érdemes időről időre ellenőrizni, hogy a bőrt nem érte-e irritáció, nincs-e kipirosodva.

-          Előfordulhat, hogy a terápiát vezető személy egyénre szabott betétet ír elő pl. kesztyű, nyomókötés vagy nyomóruházat alá, hogy ezzel növelje a heget érő nyomást. Ezeket a betéteket különböző anyagokból készítik a puha habtól a gumiszerű anyagokig.

-          A masszázs segíthet puhítani és csökkenteni a heg érzékenységét. Nyújtással kombinálva a masszázs segítségével a heg kevésbé lekötött és puhább. A masszázstípusokat illetően kérje terapeutája segítségét.

-          A sebészi beavatkozások szintén egyfajta megoldást jelentenek a hegek kezelésében, amennyiben a hegesedés megakadályozza a beteget bizonyos tevékenységek végzésében. Fontos, hogy együttműködjön szakorvosával a szükséges lépések-, illetve a kezelés eredményességének megállapítását illetően.

Hegszövet sérülése

A hegszövet könnyen sérül. Amennyiben az elsődleges égési sebek begyógyultak, a gyógyult bőr sérülékeny, esetleg kirepedhet, sebesedhet. Dörzsölésre felhólyagosodhat, nyújtásra felszakadhat, kifekélyesedhet. Előfordul, hogy valaki észre sem veszi a sérülést, ezért fontos időről időre ellenőrizni a hegek állapotát. Ezeknek a sérüléseknek a kialakulása az idő előrehaladtával, a hegek érésével egyre ritkább.

Felhólyagosodás
-          A hólyagok kialakulása általában a heg felszínének borotválása, vagy dörzsölése miatt alakulnak ki. Okozójuk lehet akár a túl szoros ruha, amely fel- és levételkor dörzsöli a heget – például a nyomóruhába való öltözésnél, vagy a viszkető hegek vakarása miatt.
-          A hólyagokat azonnal ki kell szúrni és lecsapolni, amint észrevették őket. Steril tűvel apró lyukat kell szúrni a hólyagon, tartalmát pedig egy darab gézzel felitatni, ezután antibiotikumos kenőccsel kezelni a területet.
-          Ha egy hólyag magától szétnyílik, nem ragadó kötszerrel át kell kötni. Ezeket keressük patikákban.
-          A ragasztóval ellátott kötszerek vagy tapaszok nehezen eltávolíthatók, így levételkor megsérthetik, felszakíthatják a hegeket.

A heg felszakadása
-          A bőr felszakadása leggyakrabban fizikai behatásoktól történik (pl. ha nekimegyünk az ajtófélfának, asztal sarkának, vagy más berendezési tárgynak). Okozhatja akár karcolás.
-          Ha a terület nagyon vérzik, nyomókötést kell alkalmazni 5 percen át, míg a vérzés eláll.
-          A terület óvatosan lemosható enyhe szappannal és vízzel.
-          Kis mennyiségű antibiotikumos kenőcsöt, valamint nem ragadó kötszert használhatunk.
-          Amennyiben a sérülés körüli terület kipirosodik és melegszik fennáll a fertőzés veszélye – keresse fel orvosát további vizsgálatra.

Fekélyesedés
-          A fekélyek elsősorban hajlatoknál alakulnak ki: vállak körül, könyökhajlatban, térdhajlatban.
-          Ezek a területek nehezen gyógyulnak, mivel a mindennapi mozdulatok által a seb újra és újra felnyílhat, akár növekedhet is.
-          A sebet tartsuk vékonyan bekenve antibiotikumos kenőccsel, főleg ha tornagyakorlatokat, nyújtásokat végzünk.
-          Amennyiben a seb továbbra is szétnyílik, mélyül vagy nő, javasolhatják az érintett terület sínezését vagy gipszelését pár napra, hogy a seb területe mozdulatlan maradjon.
Allergiás reakciók
-          Mindenképp tájékoztassa orvosát, ha bármilyen bőrallergiája van.
-          Allergiás bőrreakciót okozhat a szokásos testápoló vagy szappan lecserélése, vagy a nyomóruhában használt gumi.
-          Amennyiben allergiás reakciót észlel azonnal hagyja abba minden szappan, testápoló és kenőcs használatát 2-3 napra.
-          Ha az allergiás reakció elmúlik egyesével térjen vissza az addigi termékek használatához.

MIT TEGYEK?

-          Legyen aktív résztvevője gyógyulásának – kérdezzen, vegyen részt a döntéshozásban ellátását illetően. Készítsen listát kérdéseiről, aggodalmairól orvosával történő találkozás előtt.
-          Mindig tartsa bőrét tisztán és hidratáltan.
-          Tartsa be az orvosa által előírt mozgásprogramot.
-          A hegek testápolóval való masszírozása nedvesen tartja őket, könnyebben nyúlnak és kevésbé érzékenyek. Ezzel is elkerülheti a hegszövet sérülését.
-          Fontos, hogy betartsa a gyártó által megszabott használati előírásokat a nyomóruházatok, betétek, sínek, szilikon lapok esetén. Amennyiben úgy érzi nem illeszkednek megfelelően, vagy bármilyen bőrproblémát azonnal értesítse orvosát, terapeutáját.
A gyógyulási folyamat gyakran hosszúnak tűnhet, és frusztrációt okoz az égési sérülteknek és családjuknak. Ha bármilyen kérdése van sérülésével, gyógyulásával kapcsolatban, keresse fel szakorvosát, informálódjon!

Az eredeti cikk címe: Wound Care and Scar Management after Burn Injury
Szerzők: Sandra Hall, PT, Karen Kowalske, MD, Radha Holavanahalli, PhD az University of Washington Model Systems Knowledge Translation Center együttműködésével


Figyelem!
A cikkben lévő információk nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt! Mindenképp kérje orvos tanácsát az Önnek legmegfelelőbb kezelésről, lehetőségekről!

2014. április 18., péntek

Hegkezelés égési sérülések után I. rész

Az égési sérülést elszenvedőket gyakran nem csak a lelki és fizikai fájdalom kíséri a baleset után, de az égés következményei egy életre funkcionális és esztétikai problémát okozhatnak. A hipertrófiás hegek kialakulása égési sérülés után a leggyakoribb komplikáció. Nehéz előre megmondani, hogy kinél fog kialakulni. A kutatások azt mutatják, hogy kevésbé súlyos égéseknél (amelyek 10 napon belül gyógyulnak) nem alakul ki heg. A 12-21 nap között gyógyuló, súlyosabb égési sérüléseknél már fennáll a veszély, azonban a 21 napnál később gyógyuló-, vagy átültetést kívánó esetekben a hegesedés esélye igen magas.

Miért alakulnak ki a hegek?
A hegesedés kortól, etnikai hovatartozástól, a sérülés súlyosságától és elhelyezkedésétől is függhet. Hegek akkor alakulnak ki, ha a bőr bizonyos mélységben sérül, vagy ég. A test collagén nevű proteint termel, hogy a sérült bőrt helyreállítsa. Normális esetben a kollagén rostok szép rendezett sorrendben helyezkednek el, hipertrófiás hegeknél azonban a rostok véletlenszerűen, össze-vissza képződnek, emiatt válik az új bőr/heg textúrája eltérővé.

A heg gyógyulása hosszú időbe telhet. A hegesedés általában az első néhány hónapban alakul ki az égés után, csúcsát 6 hónap elteltével éri el, majd 12-18 hónap elteltével véglegesedik. Ahogy a heg véglegessé válik színe halványul, felszíne laposodik, puhává és kevésbé érzékennyé válik.

Milyen a hipertrófiás égési heg?
  • az eredeti sérülés területén belül marad
  • a sérülés után első pár hónapban alakul ki
  • gyakran bordós, lilás színű és a normál bőrfelszín felszíne fölé magasodik
  • érezhetően kicsit melegebb lehet, érzékeny és viszket
  • az ízületek környékén látványosabb lehet, a bőr mozgás miatti feszülése miatt

Gyakori problémák a hipertrófiás hegekkel
  • Az ízületek környékén kialakult hegek bizonyos esetekben nehezíthetik a mozgást, kontraktúrához vezethet.
  • A viszketés elvakarást, a bőr sérülését idézheti elő.
  • A látható helyen lévő hegek miatt viselőjük veszíthet önbizalmából, távolságtartóvá válhat, szociális élete beszűkülhet, amely elszigeteltséghez, depresszióhoz, alacsonyabb életminőséghez vezethet.
  • A hajlatoknál a hegek kiszáradhatnak és felrepedhetnek.
  • A hegek a normál bőrnél érzékenyebbek a napsütésre és kémiai vegyületekre.

Kontraktúrák
A kontraktúrák befolyásolhatják a mozgást, korlátozhatják az önellátás képességét. Amennyiben a kontraktúra a lábat érinti, nehézzé válhat a guggolás, ülés, járás, vagy lépcsőzés. Ha a törzs és a karok érintettek az megnehezíti a mindennapi önellátást, evést, öltözködést, tisztálkodást, vagy akár a munkavégzést. Néhány kontraktúra elkerülhetetlen, de számos ilyen komplikáció megelőzhető, ha aktívan részt veszünk a rehabilitációs programban. Íme, néhány emlékeztető:
  • Nyújtás végzése ajánlott 5-6 alkalommal naponta. A nyújtás elvégzésének megkönnyítésére használható az orvosunk által ajánlott hidratáló készítmény.
  • Amennyiben a terapeuta a heget bizonyos nyújtott állapotban rögzítette, fontos, hogy előírásnak megfelelően hordjuk a rögzítőt és tájékoztassuk a terapeutát, amennyiben ez az állapot fájdalmas, vagy irritációt okoz.
  • Fontos, hogy mindent magunk végezzünk, amit csak tudunk. Lehet, hogy hosszabb időbe telik, mint korábban, de a mozgás fejleszteni fogja a mozgási képességet és segít, hogy továbbra is elláthassuk magunkat.

Viszketés
Az égési sérülések gyakran tönkre teszik azokat a mirigyeket, amelyek addig a bőr kiszáradásának megakadályozásáért feleltek. Ezeknek a mirigyeknek a hiánya okozza a kiszáradást és viszketést.
Számos páciens tapasztal erős viszkető érzést az égés után. Kutatások szerint minél nagyobb kiterjedésű a sérülés, annál valószínűbb, hogy a viszketés problémát fog okozni.

Kérdezze orvosát, melyik hidratáló készítményt a legmegfelelőbb Önnek! A magas víztartalmú (flakonos) hidratálók általában hamarabb felszívódnak, így gyakrabban kell őket alkalmazni. A tubusos vagy tégelyes hidratálók általában sűrűbbek és kevesebb vizet tartalmaznak, így ritkábban is elég őket alkalmazni. Arról mindenképp meg kell bizonyosodnunk, hogy ne legyen a termékben allergén anyag (pl. parfüm).
  • A hidratálók bármely, teljesen behegedt területen használhatók egész nap.
  • Vékony rétegben felvive, elmasszírozva kenjük a még érzékeny hegekre. A hegek véglegesedésével használhatunk egyre több nyomást, hogy felszabadítsuk a hegeket.
  • Kerüljük a forró vizes fürdőt és parfüm tartalmú szappanokat/tusfürdőket, mivel ezek tovább száríthatják a bőrt.
A viszketés nyomó ruházattal és helyi, vagy szájon át szedhető antihisztaminokkal biztonságosan csökkenthető. Kérdezze orvosát, hogyan használhatja az antihisztaminokat.
Soha ne használjon ásványi olajat, vazelint vagy antibiotikumos krémet a bőr nedvesítésére! Ezek allergiás reakcióhoz és a bőr sérüléséhez vezethetnek!

Napsütés
A gyógyuló hegeket ne tegyük ki közvetlen napsütésnek. Az elszíneződött és még nem végleges hegek könnyen megégnek. Amennyiben napra kell mennie a következőt ajánljuk:

  • Időzítse a tennivalókat/intézendőket kora reggelre, vagy estére, amikor a napsütés már nem olyan erős.
  • Használjon legalább 15 faktoros napvédő termékeket.
  • Óránként ismételje meg a napvédő termékek használatát, ha szabadban tartózkodik.


Forrás:
Burn Injury Model Systems


A Pro-Sil Sport 15 faktoros fényvédelemmel ellátott


További információk:

Kövessen minket Facebookon:
 Facebook


2014. április 8., kedd

GYIKok - az összes gyakran ismételt kérdés


Megvásárolhatom a termékeket patikában?
Igen. Keresse a patikák listáját Facebook oldalunkon, illetve a blogon publikált jegyzetek között!

Hol és hogyan tudok vásárolni?
A Biodermis hegkezelő készítményeket megvásárolhatja webshopunkban is: www.hegkezelok.hu .
A szállítási feltételekről tájékozódjon ugyanitt, az ÁFSZ oldalon.

Használható bármely Biodermis hegkezelő termék akne hegeken?
Az akne által okozott hegek a bőr felszínéhez képest besüppedve helyezkednek el. A Biodermis hegkezelő készítményei kifejezetten olyan hegekre lettek kifejlesztve, amelyek kiemelkednek a bőr felszínéről. Ezért alkalmasak hipertrófiás és keloid hegek kialakulásának megelőzésére, kezelésére.

Mennyi idő után várhatok javulást a hegem alakulásában?
Sok beteg már egy-két heti használat után észleli a javulást. Ugyanakkor minden heg máshogy reagál, különösen a régebbi hegek esetében van szükség több időre látható változás bekövetkezéséhez.

Érheti közvetlen napsütés a kezelt felületet?
Az Epi-Derm nem rendelkezik UV sugárzás elleni védelemmel, ezért legjobb eltávolítani arra az időre, míg a kezelendő felület közvetlen napsütésnek van kiéve (természetesen ilyenkor mindenképp használjunk napvédő krémet a hegen is!). A heg közvetlen napsugárzásnak való kitétele ronthatja annak gyógyulását. Felülete elszíneződhet, a bőrszövet megvastagodhat!
Ne használjon napvédő terméket a Biodermis hegkezelő készítmények alá! Amennyiben olyan helyen található a heg, amely ki van téve a környezeti hatásoknak (kézfej, nyak, arc, nyáron lábszár, kar, stb.), használjon Pro-Sil Sport szilikon stiftet, amely 15 faktoros UV sugárzás elleni védelemmel van ellátva. A Pro-Sil Sport ugyanakkor napi tevékenységek folytatása mellet javasolt, kifejezetten napozáshoz nem minősül napvédő készítménynek!

Meddig használható egy szilikon lap?
Egy szilikon lap körülbelül 14 napig használható. Amikor úgy érezzük, a termék kezdi elveszíteni öntapadó képességét, illetve felületéről a szennyeződéseket a napi tisztítással nehezen lehet teljesen eltávolítani, ideje lecserélni.


GYIK – PRO-SIL

Mennyi időre elegendő egy tubus Pro-Sil (4,25 g)
Általában egy kicsi vagy közepes méretű hegen a tubus tartalma nagyjából 3 hétre elegendő.

Alternatívája egymásnak a Pro-Sil és az Epi-Derm?
A Pro-Sil helyettesítheti az Epi-Derm-et, azonban egyidejű használatuk nem javasolt, mivel az Epi-Derm tapasz alá semmilyen egyéb készítményt nem szabad használni. Számos páciens jól bevált módszere, hogy otthonra és estére  Epi-Derm tapaszt használ (mivel ez egy egész éjszakán át kitart), a Pro-Sil-t pedig naponta többször applikálja (abban az  esetben,  ha a heg elhelyezkedése miatt jól látható helyen van – arc, nyak, áll, váll, kézfej, stb.).
A Pro-Sil stift könnyebb, praktikusabban hordozható és diszkrétebb, mint más hegkezelő krémek/gélek, valamint nincs szükség rá, hogy kezünkkel hozzá érjünk, elkenjük a szilikont, ezáltal használata kényelmes és praktikus.

A Pro-Sil ugyanolyan hatékony, mint az Epi-Derm?
Igen, a két termék hatékonysága egyforma.

Használható a Pro-Sil a szemek és száj környékén?
Igen, de ügyeljünk arra, hogy a ne kerüljön bele a termék ezekbe a területekbe.

Használható a Pro-Sil gyermekeken?
Igen, felügyelet mellett a megfelelő használat érdekében. A Pro-Sil teljesen biztonságos, toxikus anyagot nem tartalmaz.

Miért nem gyártanak Pro-Sil Sportot magasabb UV védelemmel?
Az UV védelem megnövelése fizikai változtatást igényelne a formulában, ezért lecsökkenne a termékben lévő orvosi szilikon mennyisége. Hiszünk benne, hogy a 15 faktor megfelelő fényvédelmet nyújt amellett, hogy a termék megtartja az elvárt hegkezelő hatékonyságát.



GYIK – XERAGEL

Mennyi időre elegendő egy tubus Xeragel?
Általában, egy kicsi vagy közepes heg esetében egy tubus Xeragel 2-3 hétre elegendő.

Alternatívája egymásnak a Xeragel és az Epi-Derm?
A Xeragel helyettesítheti az Epi-Derm-et, azonban egyidejű használatuk nem javasolt, mivel az Epi-Derm tapasz alá semmilyen egyéb készítményt nem szabad használni. Számos páciens jól bevált módszere, hogy otthonra és estére  Epi-Derm tapaszt használ (mivel ez egy egész éjszakán át kitart), a Xeragel-t pedig naponta többször applikálja (abban az  esetben,  ha a heg elhelyezkedése miatt jól látható helyen van – arc, nyak, áll, váll, kézfej, stb.).

A Xeragel ugyanolyan hatékony, mint az Epi-Derm?
Igen, a két termék hatékonysága egyforma.

Használható a Xeragel a szemek és száj környékén?
Igen, de ügyeljünk arra, hogy a ne kerüljön bele a termék ezekbe a területekbe.

Használható a Xeragel gyermekeken?
Igen, felügyelet mellett a megfelelő használat érdekében. A Xeragel teljesen biztonságos, toxikus anyagot nem tartalmaz.


GYIK – EPI-DERM

Öntapadó az Epi-Derm tapasz? 
Igen, az Epi-Derm tapasz öntapadó, csak bizonyos területek lehet szükség további megerősítésre.

Mennyi ideig kell használni az Epi-Derm tapaszt? 
Mind az Epi-Derm, Pro-Sil és Xeragel esetében legalább 12 órán keresztül kell a hegen lennie a terméknek naponta, körülbelül 8-12 héten át. Egy Epi-Derm tapasz kb. 14 napig használható. A tapaszokat 12 óra elteltével le kell venni és meleg, mosószeres vízzel megmosni és megszárítani. Száradás után újra visszahelyezhetők.

Miért pont ezt válasszam?
Az Epi-Derm, Pro-Sil és Xeragel garantáltan orvosi szilikonnal készült. A magas minőséget értékelve a Biodermis termékcsaládot közvetlenül vásárolják kórházak, égési sérüléseket ellátó intézmények, plasztikai sebészek, bőrgyógyászok és más szakemberek.

Mennyire hatékony az Epi-Derm a hegek kezelésében? 
Klinikai kutatások azt mutatják, hogy minél frissebb egy heg, annál hatékonyabb a kezelés. Az egyik ilyen kutatás a hegkezelés sikerességét 85%-ban állapította meg az 1 évnél fiatalabb, 65%-ban a 2-10 év közötti hegek esetében.

Szükség van a Pro-Sil vagy Xeragel használatára az Epi-Derm tapasz mellett? 
A Pro-Sil és Xeragel termékeket gyakran használják napközben látható helyeken is (arcon, kézen, stb). Azok, akik 24 órán át használják a termékeket, általában jobban szeretik az Epi-Derm tapaszt éjszakára, mivel egy tapasz egészen reggelik kitart.

Tökéletesen elmúlnak a hegek az Epi-Derm használatával? 
Valószínűleg soha nem lesz olyan termék, amely erre képes. Az ideális hegkezelés a heg magasságának, vastagságának és/vagy elütő színének minimalizálását jelenti, vagyis segít a környező bőrhöz hasonló felületet létrehozni, hogy a heg minél kevésbé látszódjon.

Van bármiféle mellékhatása? 
Ritkán. Mint minden helyi kezelő eszköz közvetlenül a bőrre kerül, így megvan a lehetősége a bőr gyulladásának. Amennyiben ilyesmit tapasztal azonnal függessze fel az Epi-Derm használatát.

Biztonságos? 
Igen. Minden termék az Amerikai Egyesül Államok FDA (Food & Drug Administration) engedélyével rendelkezik, valamint Európai C.E. jelzéssel (A CE jelölés azt tanúsítja, hogy egy adott termék megfelel az európai előírásoknak). A termékek kizárólag biztonságos, nem tartalmaz toxikus anyagokat, gyógyszermentes, félig záró szilikon gélt tartalmaznak.

Vágható az Epi-Derm tapasz? 
Igen, az Epi-Derm szilikon hegkezelő tapaszokat kisebb darabokra lehet vágni tiszta olló vagy kés segítségével. A levágott darab mérete akkora legyen, hogy teljesen befedje a heg felületét, illetve körülbelül fél centiméterrel túllógjon annak széleinél.

Miben különbözik az Epi-Derm más szilikon tapaszoktól? 
Az Epi-Derm gyártója ennek az eszköznek a kifejlesztője, ahogy elsőként mutatta be a tapasz különböző változatait is (vastagságban, formában). Mindezek mellett a lehető legjobb minőségben és előállítási előírások keretében készülnek.

Mikor lehet elkezdeni az Epi-Derm használatát? 
Az Epi-Derm azonnal applikálható amint a varratokat eltávolították és a var már nincsen a seben.

Használható-e gyermekeken? 
Igen, mivel teljesen biztonságos, nem tartalmaz toxikus anyagokat.

Vegyem le a tapaszt fürdéskor, edzés idejére vagy úszáshoz?
Igen, a tapaszokat ilyen esetekben el kell távolítani a hegről a túlzott mértékű nedvesedés miatt.

Használható az Epi-Derm arcon? 
Igen, az Epi-Derm tökéletesen működik az arcon lévő hegek esetében is, a páciensek azonban ezen a területen inkább Pro-Silt, vagy Xeragelt használnak napközben, mivel ezeknek a jelenléte a bőrön kevésbé észrevehető, mint a tapaszé.

Mennyi ideig használható egy tapasz? 
Egy tapasz körülbelül 1-2 hétig használható. Amikor a tapasz érezhetően kezdi elveszíteni tapadási készségét, vagy felszínén a szennyeződések nehezen eltávolíthatók a napi tisztítással, ideje lecserélni egy újra.

A fel nem használt tapasz (függetlenül attól, hogy bontott vagy bontatlan csomagolásban van), megfelelő tárolás mellett évekig eláll.


2014. április 6., vasárnap

Hogyan hat a napsütés a hegek gyógyulására?

"A heg olyan, mint a vélemény: mindenkinek van egy.”

Mindegy, hogy állunk alatt vagy a térdünkön, bizonyosan emlékeztet arra a bizonyos rossz döntésre, szerencsétlen balesetre, vagy műtétre a múltból. Sokan meg szeretnének szabadulni tőlük, a technika fejlődése pedig egyre hatékonyabb megoldásokat kínál, a hegek minél jobb elhalványítására – hacsak nem tesszük ki a gyógyuló bőrfelületet a napsütésnek!

így ne!!!

A hegek a bőr természetes gyógyulásának eredményei és különleges figyelmet igényelnek, mert a heg szövete érzékeny. Ez az érzékenység az oka annak, hogy a heg nagyon könnyen megég a napsütés hatására, emiatt pedig bebarnul és még inkább látható marad a bőrön. Ezért történik, hogy azoknak a horzsolásoknak a helyei, amelyeket a strandon szedünk össze gyakran barnák, illetve mindig jobban láthatóak maradnak. A napsütésnek kitett heg nem csak elszíneződik, de az éppen gyógyuló bőrszövet meg is vastagodhat. Ez a két hatás jóval megnehezíti a későbbi kezeléseket [Baumann, Leslie, M.D.].


a ragtapasz alatt az oxigén és nedvesség aránya biztosan nem lesz megfelelő

A legjobb dolog, amit tehetünk a hegek naptól való megvédése érdekében, hogy eltakarjuk, vagy a megfelelő készítményekkel védjük. Ha a nyári melegben nincs kedvünk „nagykabátot” venni, illetve ha arcunkon, kezünkön, vagy más, nehezen eltakarható helyen van a heg, lehet segítségünkre az UV védelemmel ellátott Pro-Sil Sport szilikon stift!



Az UV védelemmel ellátott stift ára megegyezik a normál stiftével, vagyis az UV védelem teljesen opcionális. Óvjuk bőrünket!



árakat és részleteket itt talál:


 Facebook

2014. április 4., péntek

Táskaméleon

Nem szorosan ide tartozik, de IGEN, ez egy Louis vuitton "táskaméleon"! :)

így péntekre ez épp megfelel


Miért éppen kaméleon?
Mert hegkezelőink célja is az, hogy a heg a lehető legjobban környezetéhez hasonlóvá változzon.

2014. április 2., szerda

Hol kaphatóak a Biodermis hegkezelő készítmények?

Néhány patikával szerződésben állunk, itt megvásárolhatóak hegkezelő készítményeink.

Budapest


Nagyvárad Gyógyszertár
1091 Budapest
Üllői u 121.
Telefon: 215-3800
Fax: 215-3800

Óbuda Medi-Ventura Patika
1032 Budapest,
Vörösvári út 84-86.
Telefon: 388-6142

Szent Margit Patika
1023 Budapest,
Frankel Leó út 22
Telefon:212 4406


Pest megye

Aurea Mediocritas
2700 Cegléd
Kinizsi u. 10.

Gyenes Medical Center - Szent Kristóf Patika
2760 Nagykáta
Gyóni Géza u. 13.
Tel./fax: 06-29-444-744

Dél-Magyaroszág


Centrum-Pharma Kft
5700 Gyula
Karácsony J. u. 14.
Telefon: 66/561-050

Szolnok Plaza Gytár 
5000 Szolnok 
Ady E. u. 28. 
56/801-015

SZTE - Korányi Gytár 
6720 Szeged 
Korányi fasor 8. 
Telefon: 62/545-440

Meditres Pharma Kft
6000 Kecskemét 
Bagoly u. 1/A 
Telefon: 76/508-362

Kabay-Med Ker. és Szolg. Bt.
6722 Szeged Tisza Lajos krt. 95.
Telefon: 62/420-763

Nyugat-Magyarország

Szekszárd 7100
Béri B.Á. U. 68. 
Telefon: 74/511-814

Vitakontrol Kft 
Kaposvár 7400
Tallián Gy. U. 38.

Lamicum Kft Pécs 7622
Bajcsy-Zs. U 11/1
Telefon: 72/516-077

Pannon Patika
Pécs 7624
Ifjúság u 2.
Telefon: 72/516 740

Kelet-Magyarország

Platán Patika
Nyíregyháza 4400
Hősök tere 10.
Telefon: 42/406-076



2014. március 31., hétfő

Heg pajzsmirigy műtét után

A pajzsmirigy műtét széles feltárással történik, így van lehetőség ugyanis a pajzsmirigy lebenyek biztonságos megközelítéséhez szükséges eltávolításukhoz vagy csonkolásukhoz.

az érintett terület fontos mind funkcionális, mind esztétikai szempontból

A nyak bőre mindennapos igénybevételnek van kitéve. Fejünk fordításakor nyúlik, ruha, ékszer dörzsölheti, irritálhatja, ráadásul az év nagy részében fedetlen, napfénynek, szélnek, kitett terület. Mindezek miatt mind gyakorlati, mind esztétikai szempontból érdemes segíteni a nyakon kialakuló heg gyógyulását.

a sebgyógyulás mintegy hat hetet vesz igénybe

az idegek regenerálódása még több idő, az átmeneti érzészavar miatt furcsa bizsergő, szúró fájdalmat érezhetünk

A Pro-Sil ilyen esetben tökéletes megoldás. Olyan diszkrét védelmet biztosít, amely nem látható, Sport változata pedig a káros napsugárzástól is védi a gyógyuló heget.







További információkért és árakért keresse:


Kövessen minket Facebookon:

2014. március 26., szerda

UV védelem

Szerencsére egyre aktuálisabbá válik a napsugárzás elleni védelem kérdése.
A múlt szombatot egész nap szabadban töltöttem, és leégett az arcom... na nem nagyon, csak kipirosodott.
Viszont egyértelművé vált, hogy enyhe nap ide vagy oda, most már erre is figyelni kell, ha árnyékmentes helyen tartózkodunk.



Érdekes, hogy a Pro-Sil Sportra még nem érkezett megrendelés, pedig ugyanannyiba kerül mint a sima, ugyanazt tudja, csak még pluszban 15 faktoros nap elleni védelemmel rendelkezik, ami fontos a hegnek. Képzeljünk egy egy leégett heget.... nem elég, hogy a bőr vékonyabb és sérülékenyebb, még át is ég...


2014. március 25., kedd

Házi munkák és környezeti ártalmak - folyt köv.

Ma újra lefotóztam a heget a csuklómon. A képen látható, mennyit javult. Biztos, hogy sokat számított, ami szemmel látható volt: a szilikon réteg megvédte a heget és a környező bőrt a környezeti hatásoktól (ami most így tavasszal főleg a kiszáradás = húzódás). 





Termékekről a blogon kívül itt lehet többet megtudni:


és van Facebook oldalunk is:

2014. március 20., csütörtök

Házi munkák és környezeti ártalmak

Valamelyik nap mikor bejött a jó idő és 3/4-es ujjú felsőt vettem láttam meg, hogy a csuklóm felső részén van egy nagy sötétbarna varr. Állandóan szemembe tűnt. Gépelésnél, evésnél, mindig ott volt a periférikus látómezőben.
Most a varr leesett, és valamivel jobb a helyzet, mert a heg rózsaszín, de eldöntöttem, hogy ezt most már kezelni fogom, mert így is annyi heg és horzsolás van a kézfejemen, ráadásul jellemzően a balon, pedig jobb kezes vagyok.
Így jár aki motort és kerékpárt szerel, kutyázik és tengerimalacai vannak, emellett kertet rendez és mindezek után takaríthat is :)




Ps. ma elfelejtettem elhozni a kis Pro-Sil stiftemet, és a heg teljesen ki van száradva :( Általánosságban a kezem ki van száradva a bringával járástól, de most legalább látom, hogy eddig a heg legalább tényleg védve volt a szilikon alatt.

2014. március 18., kedd

Zsírleszívás

A zsírleszívás rövid története

Először az 1920-as években kísérletezett vele egy francia sebész, Charles Dujarier francia, az első sikerek azonban ehhez képest csak jóval később, 1974-ben jöttek. A megvalósítható zsírleszívás gyakorlatát két amerikai sebész fejlesztette ki, akik nem meglepő módon magyar származással büszkélkedhettek: Árpád és Giorgio Fisher. A beavatkozást Olaszországban végezték el, egy üreges cső ún. kanül segítségével. Munkájukat 1976-ban publikálták, a megfelelő eredmények elérése után.
A fejlődés aztán végül csak visszavezet Franciaországba. 1978 környékén Pierre Fournier segített nyilvánosságra hozni és ismertté tenni a Fisher testvérek által kifejlesztett technikát.

Kezdetben a felesleges zsírt úgynevezett száraz technikával távolították el, mely nagy vérveszteséggel járt. Ennek kiküszöbölése érdekében Dr. Yves-Gerard Illouz kifejlesztett egy technikát, melyet „nedves technikának” neveztek el. Ennek során desztillált víz segítségével csökkenteni tudták a vérveszteséget.
A nagy áttörést a rezgő kanülök alkalmazása (PAL módszer) hozta, melyek fellazítják a zsírsejteket, így könnyebbé válik azok eltávolítása.

Ennél azonban még több módszer van a felesleges zsír eltávolítására:

SAL-módszer (Suction-assisted liposuction): A hagyományos zsírleszívás. A bőrön ejtett metszéseken keresztül kanült vezetnek a bőr alá, majd fellazítják a zsírszövetet és azokat vákuum segítségével eltávolítják. Az eljárás során a sebész mechanikus fel-lemozgással végzi a zsírszívást.

LAL- módszer (Laser assisted liposuction): Az ún. lézeres zsírleszívás során roncsolt zsírszövet a nyirokkeringésen keresztül ürül ki a szervezetből 2-4 hónap alatt, ekkorra alakul ki a végleges eredmény. Nagyobb területek kezelésére nem alkalmas, illetve gyakran okoznak vele égési sérüléseket. Hatékonyságát a mai napig megkérdőjelezik.

UAL- módszer (Ultrasound-assisted liposuction): Ttöbbnyire az 1980-90-es években alkalmazták. Egy speciális kanült használnak, amely továbbítja a szervezetben az ultrahangos rezgést, így törve szét a zsírsejtek falait, illetve hatására a zsírszövetek cseppfolyosódnak, megkönnyítve a zsírleszívást. Hátránya az, hogy az ultrahang hullámok olyan területekre is eljutnak, melyet nem szeretnénk a kezelés alá vonni, így sokkal nagyobb a zsírleszívás utáni bevérzés esélye.

WAL- módszer (Water-assisted liposuction): A legújabb módszer, ahol desztillált vízsugár segítségével lazítják a zsírszöveteket. Egyelőre nem alkalmazzák széles körben.


Fontos!

A zsírleszívás elterjedtségének ellenére speciális plasztikai sebészeti beavatkozás, melyet sokan és sokféleképpen végeznek. Emiatt a pácienseknek és érdeklődőknek nehéz különbséget tenniük, illetve döntést hozniuk. Érdemes tisztázni, hogy a zsírleszívás nem testsúlycsökkentő módszer! Ha egyszerre 3-4 liternél, azaz 2-3 kilónál nagyobb mennyiséget szívnak le, annak súlyos kockázata lehet (trombózis, embólia), még intenzív utókezelés esetén is. Ugyanakkor sokan kis beavatkozásként kezelik, pedig ugyanúgy a legnagyobb gondosságot igényli, mint bármelyik plasztikai sebészeti műtét.

Egy másik fontos tudnivaló, hogy a beavatkozást csak akkor érdemes elvégezni, ha a területen lévő bőr rugalmassága és mennyisége alapján képes lesz egyenletesen letapadni az alapjához. Olyan esetekben, ahol a bőr a zsírtöbblet miatt lóg ez nem várható. A bőr letapadását és folyadék felgyülemlésének megakadályozását speciális kompressziós ruházat biztosítja.

Különböző területeken lehet zsírleszívást végezni: toka, nyak, felkar, deréktájék, has, csípő, tompor, combok és térdek belső felszínei, lábszárak bokák feletti részei, mellkasfal, lapockák alatti területek a háton. Tévhit, hogy kitartó sportolással a többi területhez képest aránytalanul nagyobb zsírpárnák külön-külön lefogyaszthatók, mert mire ez bekövetkezik, máshol, ahol ez előnytelen, már sokkal inkább „elfogy” a zsírszövet. E jelenség oka, hogy ezek a területek a tartalékok, csak olyan mértékű zsírégetésnél fogy el innen a zsírszövet, amikor a páciens már bánja, hogy máshonnan teljesen elfogyott, melle kisebb lett, arca laposabb.

Nem kell attól félni, hogy a leszívott területre újra visszarakódik a zsír! A zsírsejtek újszülöttkor után csak hízni, vagy fogyni tudnak, de szaporodni nem! Ha tehát a kellő technikával végzett zsírleszívás után a páciens csak eszik – eszik, és nem mozog, és ezért meghízik, akkor csak annak arányában fog meghízni, ahol és amennyi zsírszövet maradt. A leszívott területen maradt kevés zsír (pár mm. vastagot muszáj hagyni a bőr alatt és az izomréteg felett az egyenetlenségek elkerülésére) csak kevéssé fog meghízni, míg az a terület, ahol beavatkozás nem történt, arányaiban sokkal jobban meghízik tehát az elért eredmény a többi testtájékhoz képest tartós!


A cikk részleteiben a http://newcontour.hu/ oldal tartalmából merített.





2014. március 12., szerda

Esetvideó

Azt alábbi kis videóban azt a fiút mutatják be, akinek esetképei szerepeltek már az "előtte-utána" fotók között.
A fiút egy kutya harapta meg az arcán, a heg pedig először elég csúnyán alakult. Kezelésére Pro-Sil Sport szilikon stiftet használtak, ami 15 faktoros UV védelmet is biztosít.





a termékekről és árakról itt tájékozódhat:


követhet minket Facebookon
 Hegkezelők Facebook

Császármetszés

Nem a császármetszés utáni hegekről, hanem magáról az eljárásról, annak gyakoriságáról szól az a cikk, amit érdekesnek találtam:

A császármetszés a leggyakrabban végzett műtétes beavatkozás a fejlett országokban az ezredforduló óta.A császármetszés aránya az elmúlt évtizedekben emelkedett, és ez mind a szakmai, mind a laikus közvéleményt egyaránt foglalkoztatja.

Az Európai Unió országaiban változatos a császármetszések aránya, 2000-ben ez átlagosan 20,5%, 2004-ben 23,6%-ra emelkedett.
Hazánkban is megfigyelhető a nemzetközi tendencia, az országos gyakoriság 1990-ben 10% körüli volt, ami a 2000-es évek elejére megduplázódott, 2006-ban pedig már közel 30% volt.


Veszéyes-e a műtét?
Van-e magzati kockázati tényező?
Mennyire lehet tiszteletben tartani ha az anya császárral szeretne szülni?

Olvassák el a teljes cikket:







követhetnek minket Facebookon
 Hegkezelők Facebook


2014. március 4., kedd

UV sugárzás veszélyei

Lassan kitavaszodik, alig várjuk a napsütéses, enyhe időt! Bizonyára mindenkinek megvannak a saját praktikái, ahogy a nyárra, meleg időre, az egyre könnyedebb öltözködésre készül. Ahogy bőrünk előkerül a ruha alól egyrészt fellélegzik, másrészt olyan hatásoknak lesz kitéve, amitől eddig a ruha megóvta.
Ilyen a szél, esetleges hirtelen hűvösebbre forduló időjárás, UV sugárzás, főleg, ha úgy döntünk, a nyári leégés ellen szoláriumozással védekezünk.

Az UV sugárzás nem csak egészséges bőrfelületnek tesz rosszat, hanem a hegek szép gyógyulását is hátráltathatja.

az eumet.hu segítségével is nyomon követhetjük az UV sugárzás alakulását


SZOLÁRIUM vagy NAPOZÁS?

Kevesen ismerjük a szoláriumok, barnító berendezések pontos hatásmechanizmusát. A szolárium csövei a gyors barnítás érdekében jóval erősebb sugarakat bocsátanak ki, mint ami hazánkban a szabad ég alatt érhet minket. A jobb minőségű szoláriumok csak hosszú hullámú, UV-A sugarakat adnak le, ebből van azonban a kevesebb. Többségük kis mennyiségben gyulladást elősegítő UV-B sugarakat is leadnak. No persze, a természetes napfényben ez a sugárfajta nagyobb mennyiségben fordul elő.
Az UV-A sugarak a bőr gyors, de nem tartós barnulását idézik elő, mélyre hatolnak. Az UV-B sugarak nem hatolnak mélyre, csak a bőr felső rétegét réik el. Ezeknek köszönhető a bőr természetes védőrendszerének kialakulása is (bőr vastagodása, melanin termelődése). 
A bőrtípusnak nem megfelelő, vagy túl gyakori szoláriumozás miatt hasonló károsodásokra lehet számítani mint az ésszerűtlen napozásnál, pl. felégés, kávé színű foltok, bőrszárazság. Azok a bőrelváltozások, amelyek egyértelműen az UV-A sugarak számlájára írhatóak csak évekkel később jelentkeznek: roncsolódnak a kötőszöveti rostok, aminek következtében a bőr idővel elveszti rugalmasságát. E rostok vízmegtartó-képességének csökkenése következtében a bőr dehidrálttá, szárazzá, ráncossá változik, korán megöregedik.

Emiatt mondják, hogy a szoláriumozás adott esetben rosszabbat tesz a bőrrel, mint a fokozatos napozás, hiszen a még fel nem készült, kevésbé védett bőrbe hirtelen jutnak be az UV-A sugarak.


Szilikon stift UV védelemmel

Biodermis Pro-Sil Sport 

A Biodermis Pro-Sil szilikonos stiftje már 15 faktoros UV védelemmel is kapható. Ára megegyezik a hasonló kiszerelésű normál stiftével.


Webshopunkban még nem található meg, de elérhetőségünkön rendelhető:


Kövessen minket Facebookon
Hegkezelők Facebook




2014. február 28., péntek

Érdekességek a bőrről 2. rész

MELANOMA



Don Bennewith korábban vízimentőként dolgozott Ausztráliában. A testén látható minden sárga pötty egy eltávolított melanoma helyét jelzik. A mleanoma egy rosszindulatú daganat, amely sötétebb színű anyajegyként kezdődik és gyakran a túlzott napsugárzás hatására alakul ki. Világos bőrszínük és az Ausztráliában mért magas UV sugárzás miatt az ausztrálok világelsők a bőrrákban való megbetegedésben.


INTEGRA - BŐRSZÖVET TENYÉSZTÉS


A képen az első részben már említett, tenyésztett bőrszövet látható. A sebészek valamikor malacbőrt tettek az égési sérülésekre mint átmeneti takarást. Manapság vagy emberi bőrt használnak, vagy olyan kitenyésztett anyagot, amelyet kollagénből és cápaporcból állítanak elő.


BŐRTRANSZPLANTÁCIÓ



A bőr átültetése vagy transzplantációja  segít lecsökkenteni az elfertőződést és nedvesség veszteséget (amelyre az kiterjedt bőrveszteséget szenvedő betegek különösen hajlamosak), azonban a művelet nem is veszélytelen, hiszen vérzéssel, fertőzéssel, illetve a behelyezett szövet kilökődésével is járhat.


BOTOX



A képen szereplő páciens harmincas éveiben jár és egy az izmok mozgását kiiktató Botox kezelést kap. Az amerikaiak több mint 300 millió dollárt költenek évente a botulium toxinnal való kezelésre, amely ugyan egy mérgező anyag, de ilyen kis mennyiségben átmenetileg elsimítja a ráncokat. Egyéb felhasználása például extrém izomfeszülés estén fordul elő.

(A botulinum toxin (gyakran: botulotoxin, röviden: botox vagy BTX) a Clostridium botulinum anaerob baktérium által termelt exotoxin. Ételmérgezés esetén az idegrendszerben az ingerület-átvitelt zavarja meg, és így súlyos zavarokat, a mozgatórendszerben görcsöket okoz, amely a légzőizmok bénulása miatt gyorsan halálhoz vezethet. A legmérgezőbb ismert vegyület, bizonyos esetekben viszont hatásos gyógyszerként alkalmazható, toxikus adagja nagyon alacsony -- Wikipedia)


HENNA



A védelem, szigetelés, hőlevezetés mellett a bőr régóta szolgál mint az egyes emberi kultúrák "vászna".
Legnépszerűbb Dél-Ázsiában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. Ezt a típusú testfestést különleges alkalmakkor használják. Általában a kézre és a lábakra festik fel, itt marad látható ugyanis a legtovább, mivel csak a felhám elhalt sejtjeibe szivárog be.


HEGTETOVÁLÁS



Érdekességként szerepel itt a hegtetoválás. Nekünk nem tetszik, inkább eltüntetnénk...



 Hegkezelok.hu Facebook